dlouhé zbraně,  Novinky

Springfield Hellion

Zbraň nazvaná Hellion se objevila v nabídce uprostřed letošního ledna čili těsně před vypuknutím SHOT Show. Potom na IWA v Norimberku Springfield Armory nebyla, ale přesto jsme tam nový model pušky mohli vidět ve stánku firmy HS Produkt. Bullpup byl totiž vyvinut a vyrábí se v Chorvatsku ve firmě HS Produkt. Jedná se o civilní variaci na chorvatskou útočnou pušku VHS-2.

Útočná puška VHS (višenamjenska hrvatska strojnica) ráže 5,56×45 mm NATO se světu předvedla v roce 2007 na výstavě iKA v Karlovaci, ale jednalo se jen o prototypy, jejichž vývoj dál pokračoval. Jako konstruktér je uváděn Marko Vukovič, jeden ze zakladatelů firmy HS Produkt. Vývoj zbraně koncepce bullpup zřejmě běžel už v 90. letech, ale zásadní výsledky přinesl až v novém tisíciletí. V listopadu 2007 objednala chorvatská vláda 50 ještě ne zcela dokonalých zbraní a dala je na vyzkoušení chorvatskému kontingentu v Afghánistánu. Tvarové řešení původního provedení je zjevně inspirováno francouzskou útočnou puškou FAMAS. Mechanismus zbraně je však odlišný. Závěr se uzamyká pootočením závorníku a pohání ho tlak plynů odvedených z hlavně na píst nad hlavní. Pušky jsou od začátku stavěné na náboj 5,56×45 mm NATO. V konstrukci jsou použity ocelové díly v kombinaci s odlitky z lehké slitiny. Rukojeti a horní i dolní pouzdro závěru i zásobníky byly už u první verze z odolného plastu.

Stejně jako vojenské provedení, také zcivilněná verze má dvě výhozní okénka s krytkami a směr vyhazování lze přestavět v řádu minut. Pažba je polymerová a po stranách předpažbí jsou otvory M-Lok. Ramenní opěrka je také polymerová, její délku lze nastavit v pěti pozicích. Mezi lištou a předpažbím se nachází rukojeť napínací páky. Lze ji vyklopit jak vpravo, tak vlevo.

Původně se nepředpokládalo, že by u VHS vznikla samonabíjecí verze pro sportovní střelce. Ale proč nezkusit takovou zbraň prodávat na americkém civilním trhu, kde už je ostatně cestička prošlapaná pistolemi? A proč jen na americkém? Vždyť HS Produkt má se svými zbraněmi dobrý zvuk i v Evropě. Zbraň tudíž byla překonstruována na samonabíjecí a obdržela obchodní jméno Springfield Hellion.

Stejnojmenný článek najdete na stranách 38 a 39 květnového čísla Střelecké revue ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 5/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis