krátké zbraně,  Novinky

Springfield osekal nabídku pistolí

To, co se dělo v letech 2020–2021 na americkém trhu s civilními zbraněmi, můžeme nazvat šílenstvím. Prodalo se skoro všechno, co se na tento trh dostalo, někteří američtí prodejci nabízeli zbraně na pořadník a výrobci varovali před podvodníky nabízejícími přes internet zbraně, které neměli. Vypadá to však, že tahle doba pomalu končí. Američanů, kteří chtějí novou zbraň, je méně než před rokem a prodeje jdou dolů. Ale kdo ví, co bude zítra.

Ke změnám došlo také v nabídce krátkých zbraní značky Springfield Armory, jejichž podstatnou část (pistole s polymerovým rámem) vyrábějí u chorvatské firmy HS Produkt, ale další vyrábějí sami v USA. Za rok 2020 se z Chorvatska do Ameriky dovezlo 521 932 pistolí, přičemž v roce 2019 to byla jen polovina. A jelikož HS Produkt je v Chorvatsku jediný výrobce pistolí, který opravdu stojí za řeč, ta čísla v podstatě vyjadřují dovozy pro Springfield Armory.

Už jsme se dřív zmínili o konci pistolí nebo spíš pistolek Springfield 911, které přišly na trh teprve v roce 2018 a vyráběly se v Geneseu. Už od první poloviny loňské ho roku je nad nimi na stránkách Springfield Armory velký nápis Discontinued. V překladu to znamená přerušeno a používá se to v případě, že výrobek už nemá být dále nabízen ani vyráběn. Typové označení navozuje souvislost s ikonickou M1911, nicméně podle výrobce to prý bylo odvozeno od amerického čísla tísňového volání…

Další změny jsou popsány v článku Springfield osekal nabídku pistolí na stranách 14 a 15 prosincového čísla Střelecké revue ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 12/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis