dlouhé zbraně,  Novinky

Springfield Saint Edge na střelnici

Už je to téměř dva roky, co jsme do 3E Zbraně začali dovážet pistole americké zbrojovky Springfield Armory. Jako první jsem měl v ruce k vyzkoušení jejich Operator (Střelecká revue 3/2023), který mě potěšil svojí přesností hned po vybalení z krabice.

I zákazníci tvrdí, že jim Springfieldy chodí na flek. Kromě toho, že jsou díky výrobnímu procesu kování dlouhodobě spolehlivé, v dnešní šedi plastových zbraní jsou designově i celkem zajímavé. Tak jsem se rozhodl vstoupit na už tak přesaturovaný český trh černých pušek a dovézt od této firmy AR-15 Saint Victor a Saint Edge, oba typy v provedení s 16ʺ hlavní.

Rodina černých pušek Springfield Saint, jejíž základní model byl uveden na trh v roce 2017, má několik řad. Saint Victor je ze střední řady. Je to puška vojenského stylu řekněme účelně zkonstruovaná. Má dvoustupňovou spoušť, někdy nazývanou GI. Ta je povedená, nijak nedrhne. Často jsou tovární spouště u AR-15 rovnou zralé na výměnu, ale tady nic takového není třeba. Má rovný jazýček a díly jsou opatřeny povrchovou vrstvou slitiny niklu a bóru, která je odolná proti otěru i korozi a také snižuje tření.

Puška Saint Edge je sportovní verze a jedná se o vrcholný model řady Saint. Existuje ještě vyloženě ekonomické (vůbec první na trh uvedené) provedení s prostým názvem Saint, ale to jsme nedovezli. Saint Edge bylo možné v minulosti objednat také ve futuristicky vypadající verzi ATC (Accurized Tactical Chassis) s nábojovou komorou 223 Wylde, avšak toto provedení výrobce z nabídky již vyřadil. Oba dovezené typy pušek mají plovoucí hliníkové předpažbí s otvory M-Lok, které se příjemně drží, a stavitelnou pažbu BCM Gunfighter Mod 0 SOPMOD od společnosti Bravo. Pažba je kromě zasunuté polohy nastavitelná do tří dalších poloh, má měkčenou botku se zdrsněním proti klouzání v rameni a pro tlumení zpětného rázu. V zadní části má na obou stranách rychloupínací QD očko pro řemen a stejné očko je i na zadní straně loweru. Pistolová rukojeť BCM Gunfighter Mod 3 je také od společnosti Bravo. Uvnitř má vodotěsnou schránku pro drobné příslušenství…

… Hlaveň obou pušek z chrom-molybden-vanadové oceli 4150 CMV je opatřena povrchovou úpravou melonite. Je šestnáctipalcová, se stoupáním drážek 1 : 8, takže by měla mít tendenci stabilizovat širokou škálu střel různých hmotností (což je však něco, co se mi vůbec nepotvrdilo). Korozivzdornou úpravou melonite je opatřena i sestava závěru… Horní a spodní část pouzdra závěru (upper/lower receiver) jsou vyrobeny z vysokojakostního leteckého hliníku 7075-T6. Jejich povrchová úprava odpovídá specifikaci Mil-Spec, díly jsou pro vysokou odolnost tvrdě anodizované. K dosažení maximální přesnosti pušky funguje sestava loweru a upperu jako patentovaný systém Acu-Tite. Po sejmutí pistolové rukojeti lze šroubem vymezit nežádoucí vůle nebo naopak předpětí mezi oběma částmi.

Výsledky zkoušek pušky Springfield popsal autor článku Springfield Saint Edge na střelnici na stranách 28 až 31 Střelecké revue číslo 3 ročníku 2024.

Střeleckou revui č. 3/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis