krátké zbraně,  Novinky

Springfield XDS 45 mod. 2 OSP

Výrobci v  tom dělají nám střelcům zmatek, a to jednak názvy svých produktů, jednak také miniaturizací, vedoucí často k rostoucí kapacitě zásobníků při zmenšujících se rozměrech zbraní. Jedno je však jisté. V kategorii dříve označované spíš jako záložní pistole kdysi dominovala ráže 6,35 mm Browning, potom spolu se 7,65 mm Browning. Na konci minulého století převzaly štafetu náboje 9 mm Browning krátký. Dnes je ale tato třída zbraní plná pistolí ráže 9 mm Luger s uzamčeným závěrem. Tak velí trendy a konkurence.

O to zajímavější je novinka od Springfield Armory z rodiny pistolí XD chorvatské výroby, kterou navazuje na již dříve uvedený model XDS-45. O XDS45 se říkalo, že jej provázely jisté neduhy ve formě poruch spoušťového a bicího ústrojí. Alespoň podle mého měla také jeho ergonomie daleko k ideálu, možná proto, že konstruktér měl svázané ruce požadovanými rozměry.

Nyní tedy přichází notně vylepšený model 2. Nepochybně zajímavé zpestření trhu však asi nelze doporučit úplně každému. Větší zpětný ráz spolu s menší kapacitou zásobníku by mohl v krizové situaci vést k rychlé, ale marné spotřebě střeliva, a boj by pro obránce nemusel dopadnout dobře. Jen trénovaný střelec se zkušenostmi a nadrilovanými reflexy dokáže využít o něco vyšší energii náboje 45 Auto.

Nová minipistole je představena v článku Springfield XDS 45 mod. 2 OSP na stranách 18 a 19 červnového čísla Střelecké revue ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 6/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis