Novinky,  ostatní

Střelba na okna dopravních letadel

Téma střelby na okna dopravních letadel se týká pouze úzké skupiny specialistů zejména ve složkách policie. Právě policejní odstřelovači v minulosti sehráli významnou úlohu v případech únosů letadel a splněním svého úkolu přispěli ke zdárnému dokončení služebního zákroku.

Pro pokus jsme čerpali z historie. Marseille, Štědrý den roku 1994. Ozbrojená alžírská teroristická skupina GIA unesla na alžírském letišti letoun Airbus A-300 letecké společnosti Air France na lince 8969 do Marseille. Tím se spustila do té doby nevídaná akce únosu a následného osvobození rukojmí. Po mnoha peripetiích, jež museli absolvovat pasažéři, došlo k zásahu bezpečnostních složek…

Balistický experiment probíhal tak, že čelní okno Airbusu A-320 jsme umístili do stojanu s úmyslem, aby střela dopadala pod úhlem zhruba 90°. Při tomto úhlu dopadu klade materiál střele nejmenší odpor a dochází k minimálnímu odklonění střely ze směru jejího letu při průchodu překážkou. Jako svědečný materiál byl použit plastelínový blok ve velikosti a tvaru lidské hlavy. Vzdálenost cíle od překážky byla 0,4 m. Venkovní teploměr ukazoval v době testu -1 °C. Situace cíle měla imitovat postavu sedící na sedadle pilota.

Výsledky neobvyklého testu najdete v článku Střelba na okna dopravních letadel na stranách 36 a 37 Střelecké revue číslo 4 ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 4/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis