dlouhé zbraně,  Novinky

Světový rekord se vzduchovkou PCP

Když se oznámí vytvoření světového rekordu v zásahu cíle o velikosti 1 MOA (ø ~450 mm) na vzdálenost 1 míle = 1609 metrů, tak si prakticky nikdo nepředstaví, že by použitá zbraň mohla být vzduchovka. Přesto se to podařilo a navíc – držitelem nového světového rekordu je Čech.

Nejmodernější větrovky na první pohled mohou vypadat jako armádní odstřelovačky a až při detailním pohledu lze nalézt rozdíly. Navíc takové zbraně s podobnými střelami mohou dosahovat i vyšší úsťové energie než malorážky se standardním střelivem 22 long rifle. Ve větších rážích tento výkon dokonce značně překonávají, přičemž – ačkoliv zatím spíš výjimečně – lze mluvit o energii střely nad 1000 J. Nejvhodnější by mohlo být zařazení moderních výkonných větrovek mezi velkorážové kulovnice na jedné straně a malorážky na straně druhé. Je tomu několik týdnů, co byl světu představen nový světový rekord v nejvzdálenějším zásahu terče ze vzduchové pušky (tedy v tomto případě větrovky), a to formou prezentačního videa s anglickými titulky na platformě YouTube. Celé video najdete na YouTube kanálu pod názvem Altaros Airgun, Slugs and Accessories.

Jak, čím a kým byl nový světový rekord dosažen, se dozvíte ve Střelecké revui číslo 12 ročníku 2023 na stranách 40 až 43 v článku Světový rekord se vzduchovkou PCP.

Střeleckou revui č. 12/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis