krátké zbraně,  Novinky

Taurus čistí a doplňuje sortiment pistolí

Taurus Armas SA s centrálou v São Leopoldo v brazilském státě Rio Grande do Sul dnes ve svých podnicích zaměstnává na 3700 lidí a mezi světovými producenty ručních zbraní se řadí na třetí místo za USA a Čínu; vyváží do víc než stovky zemí. Brazilská vláda Taurus firmu řadí mezi strategicky významné podniky. Kromě brazilských výrobních závodů měla společnost Taurus dlouhá léta pobočku v Miami na Floridě, nicméně celou americkou produkci v roce 2019 přemístila do nově vybudovaného závodu v Bainbridge (Georgia). Závod v Bainbridge vyrábí především pistole, ale nevyhýbá se ani dlouhým zbraním. Jeho produkce je určena prakticky výlučně pro americký trh. To ale neznamená, že by se na něj nedovážely také zbraně vyrobené v Brazílii. Naopak, od roku 1995 je Brazílie za Rakouskem druhým největším dovozcem krátkých zbraní do USA.

V poslední době společnost Taurus na jedné straně doplnila sortiment samonabíjecích pistolí, ale také začala vyřazovat nebo redukovat v nabídce modely, které se ukázaly jako obchodně méně úspěšné. Dnes se prostě ve zbrojovkách uvolňují kapacity pro ty zbraně, které se takříkajíc prodávají samy. Začněme modely, které už dnes v nabídce výrobce nenajdeme, ale po světě včetně naší země se ještě doprodávají.

V nabídce pistolí se ze starších dob drží ještě nějaká ta celosvětová klasika, kterou zřejmě část zákazníků stále vyžaduje. První skupina zahrnuje několik variant modelu 92, což je klon Beretty 92, se kterou Taurus v oboru samonabíjecích pistolí začínal. Pistole na 16 nábojů s hliníkovým rámem a lištou pro příslušenství byla ještě loni v nabídce v pěti barevných provedeních, ale dnes už je tam jenom to černé. Další klasiku v nabídce představují pistole na bázi Coltu M1911. Jsou v sortimentu značky Taurus odhadem od roku 2005 a jejich boom nastal s rokem 2011. Firma dodnes nabízí deset provedení, také nerezové a ve velikostech officer nebo nově commander, v rážích 9 mm Luger a především 45 Auto.

Zákazníci a prodejci prý po firmě Taurus požadovali, aby vedle kompaktního glockoidu G2C nabídla také glockoid se čtyřpalcovou hlavní, ve velikosti, která je dnes považována za služební. Novou zbraň ráže 9 mm Luger firma představila 1. září 2019 po předchozí velké reklamní dělostřelecké přípravě. Model G3 poskytuje všechna pozitiva G2C včetně konstrukční robustnosti a deklarované vysoké míry spolehlivosti, ale jedná se o pistoli na velkém rámu semikompaktní velikosti a s řadou vychytávek. Od základních modelů G3 a G3C existuje vždycky několik barevných kombinací rámů a závěrů, zatímco pistole G3X a G3XL jsou zatím pouze černé. Taurus – jako ostatně i někteří jiní výrobci pistolí – tak efektivně rozšiřuje řadu G3 a bez větší námahy získává další a další modely, které dávají smysl, přičemž se cenově drží velmi zpátky.

Celkový přehled současné nabídky pistolí Taurus najdete v článku Taurus čistí a doplňuje sortiment pistolí na stranách 14 až 18 srpnového čísla Střelecké revue ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 8/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis