krátké zbraně,  Novinky

Taurus GX4

Malé pistole se zásobníkem, jenž pojme 10 nebo mírně přes 10 nábojů 9 mm Luger, dnes zřejmě představují v USA hit a zbrojovky se zákazníkům snaží takové zbraně dodat. Tuto zlatou žílu objevila nejprve – možná trochu mimochodem – firma SIG Sauer se svým modelem P365 z roku 2018. Byl to úspěch, protože pistole přišla v pravý čas, a další zbrojovky musely na úspěch dnešního lídra trhu reagovat.

Na konci května se svým příspěvkem do této kategorie, označované jako mikrokompakty (to je ovšem marketingová kategorie, která není nijak přesně vymezená), přišla brazilsko-americká zbrojovka Taurus. Její zbraň, která má soutěžit s už zaběhnutými modely, se jmenuje GX4. Jelikož americký trh je předprodaný na dlouhé měsíce dopředu, je tahle zbraň nejprve určena výhradně pro americký trh, a teprve až se nasytí, půjde i k nám do Evropy. Takže než k nám nový Taurus dorazí, zkusme si shrnout, co se o něm dá z různých zdrojů zjistit.

Konstruktéři firmy Taurus sedli k počítačům a začali malovat. Ve chvíli, kdy pracovali, evidentně mohli opisovat jen od Springfieldu a také SIG Saueru, protože ostatní modely ještě nebyly na trhu. Zmenšili a zkrátili co mohli, pistoli odlehčili a zásobník zkonstruovali tak tak, aby pojmul 10, respektive 11 nábojů a pistole s ním byla vysoká jenom necelých 112 mm. Vyšla jim z toho úplně nová 9mm pistole s polymerovým rámem, která toho s předchozími Taurusy nemá mnoho společného.

Podrobný popis nové pistolky na sebeobranu najdete v srpnovém čísle Střelecké revue ročníku 2021 na stranách 20 až 22.

Koupit časopis