dlouhé zbraně,  Novinky

Ukrajinský KPYK = KRUK

Ukrajinskou společnost KPYK (psáno v azbuce, v latince bychom napsali KRUK, Anglosasové spíš Crook) u nás téměř nikdo nezná, přestože její produkty jsou doslova transatlantické. Nebáli bychom se ji přirovnat k izraelskému FAB Defense, i když menší a mladší.

KRUK se specializuje především na úpravy útočných a opakovacích pušek, zvláště pak vojenských vzorů. I velmi letitým konstrukcím dokáže vdechnout nový život dosažením lepší ergonomie ovládání, stejně jako možnostmi použití nejrůznějšího vybavení. I Ukrajinci došli ke známé pravdě, že hlaveň střílí, ale pažba trefuje. Dostatečně známá je i skutečnost, že běžný (byť profesionální) pěšák se většinou za celý život nestane odstřelovačem. Hravě tak vystačí s puškou, jejíž výkony a přesnost jsou po desítky let stejné. Podstatná je cena, dostupnost, spolehlivost a odolnost zbraně. Ale zásadní výhodou může být právě možnost použití zaměřovacího dalekohledu nebo kolimátoru, o nočních přístrojích nemluvě.

Portfolio výrobků společnosti KRUK je tudíž založeno na montážích, nesoucích upínací lištu, a předpažbích s rozhraním M-Lok nebo lištami picatinny, popřípadě s obojím. Dalším tématem jsou pažby, většinou sklopné a alespoň částečně stavitelné. Na americkém trhu se například objevila jako novinka sklopná pažba KRUK CRC 5002 na pušky rodiny AK. O jejich civilní klony není v USA nouze, inovativní pažba tak vzbudila zaslouženou pozornost.

Jak vypadá „zkrukizovaný“ Mosin, nebo Kalašnikov se dozvíte na straně 53 červnové Střelecké revue ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 6/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis