dlouhé zbraně,  Novinky

Velkokapacitní brokovnice

Při nasazení armádních nebo policejních specialistů, ale i při obranném použití – například pro obranu obydlí, mívá broková zbraň některé výhody. V boji na krátké vzdálenosti asi do 25 až 30 metrů poskytuje možnost rychlejšího, a přitom dostatečně přesného a účinného zásahu, zejména při použití hrubých broků o průměru asi 6–9 mm. Ve vzdálenosti větší než asi 30–50 metrů účinek broků poměrně rychle klesá, takže ohrožení okolí je minimální. Cíl už ale také nebude zasažen dostatečným počtem broků. Pro jednoranové, opakovací a částečně i pro samonabíjecí brokovnice je k dispozici pestrá paleta nábojů různých vlastností, včetně speciálních, jako jsou nesmrticí, průbojné a mnoho jiných. Opakovačky a samonabíjecí zbraně poskytují potřebnou rychlost střelby. Někteří soukromí, ale především oficiální uživatelé však považují za nedostatek takových brokovnic jejich nižší palebnou kapacitu pro taktické použití. U jednoranových brokovnic je to jasné, palebná kapacita je dána počtem hlavní, které jsou v drtivé většině případů dvě. Standardní opakovací brokovnice (pumpy) a samonabíjecí brokovnice s nábojovou schránkou pod hlavní mívají maximální palebnou kapacitu osm nábojů (7+1), ale také jen 4–5. Proto se stále objevují doplňky a konstrukce, které mají za cíl její zvýšení.

Monografie Střelecké revue číslo 1/2022 je nazvána Velkokapacitní brokovnice. Na stranách 85 až 97 popisuje typy a konstrukce, které mají jeden společný znak – podstatně větší kapacitu zásobníku než je u brokovnic obvyklé.

Střeleckou revui č. 1/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis