Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 2/2021

V těchto dnech vstupuje v platnost novela zákona o zbraních, která má za účel implantovat do našeho právního řádu proklínanou evropskou směrnici. Když jsem četl materiál Davida Karáska (tvoří monografii tohoto čísla) o tom, co se všechno mění a nemění, přecházel mi zrak.

Ustanovení evropského paskvilu byla do našeho zbrojního zákona naštěstí implantována tak, aby škodila co nejméně nebo pokud možno vůbec. Poslanci a poslankyně, senátorky a senátoři, jakož i ti, kdo jim připravují podklady, se vůči nám zachovali férově a nezařízli nás. Můžeme si o našich zákonodárcích myslet co chceme, ale teď mnoho z nich zaslouží poděkování, že nás nechali žít. Proč to udělali? Přesvědčili jsme je, že jsme slušní lidé, od nichž této zemi nehrozí žádné nebezpečí, že jsme její oporou a ne přítěží. Jsme státotvorná síla. Mnozí zákonodárci či zákonodárkyně ostatně patří mezi nás. Vědí svoje.

Novela zákona je výsledkem převelikého vysvětlování pánů a dam z našich neziskovek, kteří poslance i úředníky přesvědčovali, vysvětlovali, argumentovali a případně vymýšleli kličky. Tisíce hodin práce, rozhovory s novináři, diskuze s oponenty. Myslím si, že jejich nejsilnější argument jsme my držitelé zbraní, protože děláme minimum průšvihů, hledíme si práce, rodin, a koníčků. Jsme slušní lidé. Také žijeme v zemi, kde stále ještě vládne zdravý rozum (alespoň většinou) a všemožným -ismům se tu nedaří. A taky se zde tradičně obcházejí nařízení vrchnosti.

Boj za slušnou legislativu není dobojován. V legislativním procesu je úplně nový zákon a ve věci olova eurokomisaři předvedli, jak jsou slizcí a zákeřní. Takže až tuhle novelu, co jen málo bolí, rozumně oslavíme, srovnejme řady, krok, doplaťme příspěvky našim organizacím a i kdyby byly střelnice zavřeny nevímjak dlouho, pojďme dál. Slušně, důrazně a nebojácně.

V letošním druhém čísle jinak představujeme například americkou firmu Lone Wolf Distributors, která přišla s glockoidem pro úplné začátečníky. Kolega Pavel Beran vyzkoušel pistoli Seecamp, která je u nás zřejmě jediná svého druhu. Marek Bako prověřil revolver Alfa Steel Sport a také prohnal na střelnici další černou pušku od Armi Dalera Custom. Přemysl Liška se obsáhle věnuje samonabíjecím malorážkám od Magnum Research a Tomáš Melichar přišel s dalším testem vzduchovky.

Mne velmi zaujal materiál Lukáše Visingra o arzenálu vietnamské armády. Ne, že by byl nejmodernější, ale tihle chlapíci kdysi ukázali, že bojovat umějí. Když jsme u těch služebních zbraní, Marek Bako vyzkoušel i nesmrtící policejní zbraně od firmy FN. V historické části se věnujeme Waltherům agenta 007 Jamese Bonda. Jeden se totiž nedávno prodával. Pochopitelně za veliké peníze. Stále aktuální je i starší článek Bedřicha Růžičky o terminologických prohřešcích v oblasti munice, výbušnin a vůbec věcí, které vybuchují.

Koupit časopis