Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 1/2021

Náš svět je globalizovaný a každý si může koupit firmu skoro všude, kde ho napadne. A tak se stalo, že těsně před uzávěrkou tohoto čísla bylo oznámeno, že Česká zbrojovka Group získala exkluzivitu na jednání o případné akvizici americké společnosti Colt Holding, která je nepřímým vlastníkem Colt Manufacturing Company. Je možné, že v době, kdy čtete tyto řádky, už je ruka v rukávu a americká zbraňová legenda v českých rukou. Byla by to senzace, protože Colt, byť je to dnes zbrojovka jen střední velikosti, patří mezi symboly USA a v českém vlastnictví by mu asi bylo dobře. Anebo se majitelé nedohodli, což se v byznysu běžně stává.

Z dobře informovaných zdrojů víme, že to není první pokus uherskobrodské firmy koupit v Americe něco většího. Americký trh je pro Českou zbrojovku klíčový a v oboru civilních ostrých zbraní je to vlastně jediný světový trh, který stojí za řeč. Evropa, ať již ta unijní, nebo neunijní, je stále nezajímavější a zbrojovky stěhují svoji výrobu blíž k zákazníkům do Ameriky. On Biden je proti Evropské komisi vlastně ještě docela hodný strejda.

Když už jsme u té Evropské komise, tak jejím levotám kolem zákazu olova se v čísle věnuje David Karásek. Přemysl Liška se podíval na revolvery Magnum Research BFR a několik stran je věnováno výrobkům značky Armscor. Pistoli i nábojům. Balistické ochraně věnujeme hned dva články. Představujeme také mladou malou americkou firmu se složitou historií Cobalt Kinetics a na druhou stranu připomínáme výročí tradičního francouzského výrobce Verney Carron.

V Českých Budějovicích je výstava zbraní ze soukromých sbírek a nám o ní píše Roman Gronský. Píšeme také o pevnostní verzi samopalu Suomi, o natáčení legendárního Krále Šumavy a o podivném putování jednoho československého samopalu mezi litevské protisovětské partyzány píše na dvojstraně David Pazdera.

Cestovat se pořádně nesmí, ale střelci IDPA stejně našli způsob, jak uspořádat Mistrovství světa a Dušan Mandát byl na opravdu extrémním závodě odstřelovačů v Polsku, kde se našim dařilo.

Rok 2020 nebyl jednoduchý a nějak se podepsal na každém z nás. Ale zdá se, že na konci tmavého karanténního tunelu svítí světlo. Děkujeme vám všem za přízeň Střelecké revui, která vstupuje do 53. ročníku.

Koupit časopis