Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 1/2023

Vážení čtenáři, milí přátelé,
necítím se povolán, abych tady prováděl nějaká zvláštní hodnocení uplynulého roku. Obecné problémy, které pociťovala a dál pociťuje celá česká společnost, tedy covid, válka za humny a inflace či zdražování téměř všeho, zná dobře každý z nás. Omezím se proto na dojmy, jaké si z roku 2022 odnáším já jako sportovní střelec – byť už vhledem k věku spíš bývalý – a majitel zbraní. Jak se tedy všeobecné problémy odrážejí i v oboru zájmu nás střelců?
Vezmu to od základních potřeb každého střelce. Na prvním místě jsou to zbraně. Naštěstí se dá konstatovat, že ty výrazně nepodražily, i když také u nich se samozřejmě musí nějak dorovnávat všeobecný inflační vývoj. Pořád je trochu složitější dovoz z USA, ale jak v Americe stagnuje prodejní boom a pominula hlavní omezení způsobená covidem, jsou tu jasné známky zlepšení. Pokud jde o evropské výrobce včetně Turecka – a pochopitelně kromě Ruska, k žádnému citelnému omezení nedošlo.
Nabídka příslušenství, jako jsou tlumiče hluku a denní i noční zaměřovací technika, je na trhu dostatečná, bez markantních cenových výkyvů, a u optiky spíš roste, protože se objevují stále nové a nové značky. Do sportovní střelby sice ještě nepronikly, ale v lovectví se už dokonce začínají uplatňovat i nejnovější, výrazně sofistikované zaměřovací systémy, které přesně střílejí samy.
Nejhorší problémy přetrvávají se střelivem – jednak podražilo, jednak na trhu spíš není, než je. Ceny hotových kulových nábojů pro krátké i dlouhé zbraně dost rychle narostly o nějakých 20–30 % nebo i víc. Ještě horší je to s komponenty pro přebíjení. Střelný prach podražil až dvakrát, zápalky rovněž a jsou málem na příděl. Podotýkám, že cenový vývoj nespadá na vrub koncových výrobců, kteří by snad chtěli využít situaci a namastit si kapsu. Zdražují se jim totiž veškeré vstupy včetně energií, odpadl dovoz z Ruska a dodávky z východní Asie se ani zdaleka nerealizují v potřebném rozsahu a termínech.
Nelze přehlédnout, že zvýšené náklady dopadají rovněž na provozovatele střelnic. Někteří už museli i výrazněji zvýšit ceny, aby se jim podnikání vyplatilo. A ti, kteří to nemají jako hlavní podnikání, nejedenou musí střelnici dotovat z jiných příjmů nebo dokonce ze svého; naštěstí jich není mnoho.
Na druhou stranu musím uvést, že jsem v uplynulém roce zaznamenal v českém střelectví leccos pozitivního, co mi udělalo radost. V první řadě je to konec omezení, která u nás vyplývala z covidové pandemie. Na českých střelnicích se už zase střílí, a to docela dost, nehledě na nárůst nákladů. Druhá pozitivní věc jsou úspěchy našich nejlepších střelců na mezinárodním poli. Ať už jde o evropské a světové soutěže v disciplínách ISSF (píšeme o nich v tomto čísle), nebo o mistrovství světa IPSC aj., naši sportovní střelci nic ze svého umění nezapomněli a skutečně o sobě dávají vědět.
Byl bych rád, kdyby v roce 2023 bylo takových příznivých zpráv mnohem víc a těch negativních co možná ubylo. Za celou redakci i vydavatelství Střelecké revue Vám a Vašim blízkým přeji v novém roce 2023 rovnou mušku a aby se Vám splnilo všechno, co byste chtěli.

Přeji štěstí, zdraví a vůbec jen to nejlepší.
Přemysl Liška

Koupit časopis