Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 10/2021

Svoje první volby jsem absolvoval v roce 1986. Dobrovolně/povinně a bez řečí. Měl jsem před maturitou a přijímačkami na vysokou školu. Házeli jsme tam jednotnou (jedinou) kandidátku Národní fronty, protože jsme měli strach to udělat jinak.

Jít k volbám a moci si vybrat z více kandidátek je pro mne po téhle zkušenosti stále důležité a letos půjdu zase. Z nových voleb vzejde nová sněmovna a z ní nová vláda. Dosavadní parlament nám byl nakloněn – mimo jiné i díky práci našich přesvědčovacích neziskovek – a my to potřebujeme mít stejné i v parlamentu novém. Vláda a parlament budou zřejmě řešit zbrusu nový zbrojní zákon, na jehož přijetí v tomto volebním období nedošlo. Jen se celkem rozumně novelizoval zákon dosavadní, tak aby to co nejméně bolelo a bruselský vlk se nažral. Podle mne klidně může platit dál. Pokud už ale má vzniknout nový zákon, potřebujeme mít ve vládě a parlamentu zbraním a zdravému rozumu nakloněné lidi. Nyní je tedy čas si je zvolit do jedné části parlamentu. Pochopitelně nevolíme sami a není nás závratně mnoho, takže všechny své představy zcela jistě neuplatníme. Ale aspoň se o to pokusme, protože to za nás nikdo neudělá.

Další velké téma, které se bude řešit v novém volebním období sněmovny, je Bruselem prosazovaný zákaz olova. Ten je stejně nebezpečný jako tamní směrnice o zbraních a těžko říct, jestli se s ním dokážeme vypořádat jako se směrnicí. Proto potřebujeme, aby i ve Sněmovní ulici seděli rozumní lidé. Když tam budou mít převahu ti druzí, nebudeme se stačit divit. Za tu chvíli, kterou volbami strávím, mně moje zbraně stojí.

Obsah letošního desátého čísla Střelecké revue je tradičně pestrý. Začnu monografií, která je věnovaná tlumičům. Martin Helebrant shromáždil na střelnici baterii tlumičů a odborníky na měření hluku s chytrými přístroji, které měřily hluk na uších střelce. Martin měřil také vliv tlumičů na střední zásah. Moc zajímavé. V rozsáhlém redakčním materiálu se věnujeme poněkud netradiční značce pistolí FMK Firearms a v dalším představujeme novou pistoli Ruger LCP Max, která zdobí i titulní stranu. Obchodní ředitel firmy Sellier & Bellot Josef Strnad nám dal rozhovor, kde se kromě novinek řeší především obrovská poptávka po nábojích včetně přeprodejů zboží určeného pro Evropu do Ameriky. Kolega Pavel Beran byl u nastřelování odstřelovačky Barrett a Marek Bako vyzkoušel zbraň na bázi AR-15 od firmy Schmeisser. V historické části dominuje téma mexických mauserovek, ale najdete zde také křesadlovou brokovnici puškaře Fruewürtha z Vídně, revolver anglického konstruktéra, který vyráběla firma Dreyse, a Jiří Kýhos představuje na dvou stranách konstruktéra Rosse Rudda.

Přeji klidný, zdravý začátek podzimu a při volbách jistou ruku.

Jan Tetřev

šéfredaktor

Koupit časopis