Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 11/2021

Život má snahu vracet se do starých kolejí, ale zatím je asi brzo tvrdit, že přecházíme do doby postcovidové. Ale na střelnicích se střílí, proběhla i Velká cena Střelecké revue ve Vlašimi a vůbec fůra zajímavých závodů. Snad je nebude třeba zase omezovat.

Do perfektně zavedeného soukolí globální výroby a distribuce někdo naházel písek (tvrdí se, že za to může virus) a leccos náhle není tak dostupné, takže se prakticky všechno zdražuje a podle všeho se bude dál zdražovat. Nedostatek se projevil i v civilním zbrojním oboru, kde za něj asi nejvíc může rozhádaná Amerika, která vysává zbraně a střelivo z celého světa. Zbrojovky a muničky lámou rekordy. U nás se náboje i zbraně ještě dostanou, i když ne všechny. Fronty přes noc na ně nestojíme a zvyšování cen je jen nenápadné.

Pokud jde o obsah tohoto čísla Střelecké revue, největší překvapení poslední doby připravila americká firma Kimber, když přišla s malou pistolí s dvojřadým zásobníkem, která má polymerový rám. Plasťákům se tito fajnšmekři dosud vyhýbali. Pavel Beran napsal o revolverech Korth a dobře si prohlédl to, co je u nás na trhu. Stihl také prostudovat pistole Arex Delta druhé generace. Mimochodem, u této značky se změnil český dovozce. Marek Bako vyzkoušelpušku od New Frontier Armory v ráži 300 AAC BLK, pochopitelně s tlumičem. Značka Bushmaster se vrací, a to nás přimělo, abychom se podívali na její historii, především tu nedávnou. Další slavná značka, které se věnujeme, je J. P. Sauer & Sohn. K jejím 270. narozeninám připravil monografii Přemysl Liška. A jelikož dnešní dobu v našem oboru můžeme nazvat také dobou tlumičovou, máme v čísle článek o historickém sovětském tlumiči bratří Mitinů.

Přeji nám všem pěkný podzim, pokud možno na střelnicích, a moře optimismu.

Jan Tetřev

šéfredaktor

Koupit časopis