Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 12/2021

Na jedné straně zbrojovky nestíhají vyrábět a jsou vyprodané nadlouho dopředu, na druhé straně se nad výrobou a obchodem se zbraněmi, střelivem a příslušenstvím rýsují i stíny. Covid totiž změnil také trh se zbraněmi. Tradiční světové veletrhy po skoro dvouleté přestávce musí tvrdě bojovat o existenci, protože zákazníci se naučili hledat zboží a kontakty bezkontaktně, i když to jistě není stejné, jako když si můžete zboží prohlédnout a osahat ve skutečnosti. Americká SHOT Show přežila jakž takž, stihli ji uskutečnit na začátku roku 2020, v roce 2021 proběhla alespoň online. Vlastně už za pár dní, 18. ledna 2022, začíná v Las Vegas další.

Termín tohoto největšího zbraňařského svátku, který pořádá National Shooting Sports Foundation (NSSF, americká národní nadace pro sportovní střelbu), se tedy raketově blíží. Jenomže už v říjnu dostal tento svátek pořádný flákanec. Americká společnost SIG Sauer prohlásila, že je sice velkým zastáncem druhého dodatku americké ústavy a NSSF všemožně podporuje (mimo jiné tím, že rok od roku posiluje svoje zastoupení na show), ale… Na SHOT Show 2022 nebude vystavovat! Aby se z tohoto hříchu vyplatila, dá pořadatelské nadaci půl milionu dolarů.

Firma, která se účastní SHOT Show víc než třicet let, jako hlavní důvod své neúčasti uvedla, že se bojí o zdraví svého týmu, který pro Las Vegas tvoří 140 lidí. To prý představuje mimořádné zdravotní riziko pro zbývajících 2600 zaměstnanců ve 13 amerických lokalitách, kam by se tito lidé po SHOT Show vrátili. Ostatně i jiné americké firmy se obávají možných soudních žalob v případech, že někdo ze zaměstnanců bude mít těžký průběh nemoci, následky nebo dokonce na virus získaný v práci zemře. Pak může jít o miliony a i kdyby firma u soudu vyhrála, náklady na advokáty nejsou zrovna malé.

Organizátor SHOT Show má do konce listopadu potvrdit, jestli akce bude, nebo ne. Potom už by za storno celé akce platil penále. Lavina odřeknutí ze strany vystavovatelů, kterou nelze vyloučit, by mohla akci položit. A to by nebyla dobrá zpráva ani pro norimberský veletrh IWA, který se už v roce 2021 fakticky nemohl uskutečnit a teď má být resuscitován ve dnech 3. až 6. března 2022, proti dřívější tradici tedy od čtvrtka do neděle. Samozřejmě bude záležet na dalším vývoji epidemiologické situace ve světě, v Evropě a hlavně v Německu, což všechno je velká neznámá.

V tomto čísle Střelecké revue najdete spíš příjemnější zprávy. Několik zásadních článků je věnováno firmě Colt, zejména jejím moderním revolverům a pistolím – a také zbrusu nové a velmi moderní opakovací kulovnici CZ 600 od Coltovy nové sestry, České zbrojovky Uherský Brod.

Mgr. Jan TETŘEV

Koupit časopis