Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 2/2022

Nemiř na nic, co nechceš zastřelit! Méně expresivně vyjádřeno to znamená, abys nikdy zbraň neotáčel ani přibližně do směru, kde by nezamýšleným výstřelem mohlo dojít k nějaké škodě na zdraví nebo na majetku. Vůbec nezáleží na tom, zda zbraň – jak se domníváš – není nabitá. Náhoda je prostě blbec a ve své praxi jsem se nejednou setkal s tím, že prokazatelně nenabitá zbraň někomu nějak vystřelila.
Tohle všechno mi přichází na mysl, když od 21. října 2021 pročítám zprávy o tragédii, k níž došlo při natáčení nízkonákladového filmu Rust na ranči Bonanza Creek v Novém Mexiku. Většina lidí asi ví, že hollywoodský herec Alec Baldwin (63) tam při zkoušce v kulisách kostelíku podle scénáře tasil revolver a – nikoliv už podle scénáře – jediným zásahem z pár metrů na žaludek zastřelil kameramanku Halynu Hutchins (42). Po průstřelu ještě olověná střela zasáhla do ramene režiséra Joela Souzu (48), který v kritickém okamžiku stál za ní.
Baldwin zde měl pouze vsedě vytasit nenabitý revolver křížem z pouzdra na levé straně. Později začal tvrdit, že tasil, ale nedotkl se spouště – jenom snad natáhl kohout. Já bych se na to moc nespoléhal. Ani nemusí jít o úmyslné zapírání, v těchto situacích člověk může mít sklon v důsledku stresu vytěsnit část svého jednání z paměti. Zbraň, ze které se střílelo, byla replika legendárního jednočinného revolveru Colt 1873 SAA, pocházející od italské firmy Pietta. Podle všeho v ní byl jediný ostrý náboj 45 Colt. Není příliš pravděpodobné, že by spustila sama, ale my odtud to nemůžeme úplně vyloučit. Předpokládejme, že vyšetřovací orgány si s tím nějak poradí.
Na druhou stranu je jisté, že během natáčení na místě panoval mírně řečeno nepořádek; svou roli prý mohl sehrát i nedostatek financí na natáčení. Především vůbec nebylo nutné, aby se zde jako rekvizity používaly ostré zbraně, a pokud pro některé jednotlivé záběry snad ano (to nebyl ten kritický), tak výhradně za diametrálně odlišných bezpečnostních opatření. Výběr a obstarání zbraní a střeliva, stejně jako volba bezpečného postupu při natáčení scén se zbraněmi, byly ponechány na najaté mladé a nezkušené zbrojířce Hannah Gutierrez Reed. Už ve dnech před osudným výstřelem tam během natáčení třikrát nezamýšleně vystřelili kaskadéři, rovněž z nenabitých ostrých zbraní. Naštěstí v nich měli jenom cvičné, tedy beze střel.
Zbrojířka připustila, že odpoledne před zabitím kameramanky si parta šla opodál do pouště jen tak pro zábavu zastřílet na plechovky ze zbraní pro film. Šerifovi lidé ze Santa Fe později v jejích zásobách zajistili směsku více než 500 ostrých, cvičných a školních nábojů v jedné bedně. Asistent režie David Halls, který Baldwinovi podal osudnou zbraň s tím, že je nenabitá, už měl za sebou (při jiných filmech) několik bezpečnostních excesů včetně nezamýšlené střelby se zraněním. Ale objevila se spousta jiných informací a spekulací včetně toho, že někdo nabil revolver Baldwinovi úmyslně…
Nevím o věci nic víc, než co bylo publikováno v našich a amerických médiích. Pokud se ukáže, že něco třeba bylo jinak, tak se předem omlouvám. Ale dosud nikdo nezpochybnil a sotva ještě zpochybní skutečnost, že Halyna Hutchins byla smrtelně zraněna střelou z revolveru, který v okamžiku osudného výstřelu držel v ruce Alec Baldwin. Jakkoliv mi ho může být líto, právě on je pro mě ten hlavní pachatel. Kdyby se držel pravidla v úvodu (Baldwin jako zkušený filmový střelec evidentně pravidlo znal), mohl by ušetřit lidský život a ani sám by se nemusel do smrti vyrovnávat se svým svědomím. A i když v tomto případě dosud nebyl nikdo obviněn, bylo už vzneseno několik občanskoprávních žalob a náhrady škod pozůstalým mohou dosáhnout astronomických výšek.
Nechtěný výstřel se může přihodit komukoliv. Dokonce i těm, kdo tvrdí, že jim nikdy. Nemiř na nic, co nechceš zastřelit! radím proto každému.

Přemysl Liška

Střeleckou revui č. 2/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis