Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 4/2021

Z minulého čísla a z internetu už víme, že společnost CZG – Česká zbrojovka Group SE koupila stoprocentní podíl ve společnosti Colt Holding Company LLC, a tudíž se stala majitelem legendární zbrojovky Coltʼs Manufacturing Company LLC včetně její dceřiné společnosti Colt Canada Corporation. Vše, co se nám podařilo zjistit, přinášíme pěkně pohromadě. 

Evropská komise a zákaz olova, to je nekonečný příběh. Hoši a děvčata z Bruselu to myslí vážně. Věnujeme se tomuto tématu v rozhovoru s Pavlem Černým. Já osobně v plošném zákazu olova vidím způsob, jak odzbrojit občanskou společnost tím, že nebude mít čím střílet. Článek Slavomíra Mišinského je o moderním materiálu Multiflex určeném k zachycení střel bez jejich roztříštění a rozptylu olova do prostředí. Střely se následně dají sesbírat a recyklovat. Takové řešení odpovídá 21. století – a ne striktní zákaz olova.

Rozsáhlý článek je věnován české firmě Dasta. Tento výrobce pouzder a doplňků pro zbraně slaví 30 let. Klobouk dolů, výroba je nejušlechtilejší druh podnikání a vytváří nové hodnoty. Další českou firmou, o které píšeme, je ALFAPROJ. Tuto naši druhou největší zbrojovku znáte, ale ani tady se pokrok nezastavil a firma rázně kráčí 21. stoletím.

Zaujme článek Marka Baka o nábojích GGG ráží 223 Rem a 308 Win. O těchto produktech z Pobaltí se mezi střeleckou veřejností dost diskutuje a tady je test zkušeného střelce. 

Rozsáhlá monografie je věnována americké firmě KelTec, které je také třicet a od jiných výrobců se zásadně odlišuje svojí ohromnou kreativitou a odvahou experimentovat. Připomenu ještě zdánlivě obyčejnou brněnskou kulovnici, která se dostala až k bolivijskému prezidentovi, procestovala s jeho rodinou půlku Jižní Ameriky a nakonec zaujala jednoho českého světoběžníka.

Pavel Beran

Koupit časopis