Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 5/2021

Svoje zbraně držíme pro sportovní účely, za účelem lovu, máme je jako sběratelské exponáty (i na chlubení) a také proto, abychom s nimi bránili nejen svůj život, svoje rodiny a majetek. Vždycky, když se střílí na člověka, je kolem toho velká publicita, protože tohle se u nás děje výjimečně. Nejinak tomu bylo i na konci března, když ve Vochově na Plzeňsku pachatel, podle médií propuštěný vrah, vnikl do cizího domu. Nezván, nečekán, ale nepochybně v rozporu se svým oprávněným očekáváním narazil nikoli na bezbranného seniora, nýbrž na ostražitého ozbrojeného majitele, který proti němu v nouzi použil zbraň a zastřelil ho. Publikované okolnosti jasně mluví pro obránce. Ten byl zadržen, vyslechnut a zase propuštěn. Policie vyšetřuje. Proč? Protože musí. Jsme právní stát a smrt člověka není legrace. Žádného člověka. Takže je policie povinna co nejpřesněji zjistit, co se tam opravdu stalo.

A co na to střelecká obec? Reagovala tak, jak se sluší na řádné a zákona dbalé občany. Žádné kravály, pálení aut, ani výhrůžky. Pomoc občana občanovi. Jelikož publikované okolnosti mluví jasně pro obránce, snaží se jej podpořit jednotlivci i organizace. Zaznamenali jsme sbírku v jeho prospěch, kam rychle přitékaly peníze. Vnímáme podporu ze strany našich organizací Liga Libe a Lex. Vážíme si nabídky bezplatné právní pomoci známého advokáta Mgr. Miloslava Jančíka. Obránce pana Honzu podpořily tisíce příspěvků na sociálních sítích a webech našich deníků. Tohle není málo. A to je taky všechno, co můžeme nyní udělat. Teď má slovo policie a státní zástupce. Držme kolegovi palce, aby vyšetřování netrvalo dlouho a dopadlo pro něj příznivě. Určitě prožívá těžké chvíle.

Nejnovější číslo Střelecké revue je opět plné zajímavého čtení. Z novinek představuje Marek Bako novou řadu pistolí Performance Duty Pistol od firmy Walther a Petr Blažek nás seznamuje s pistolemi Glock 22 a 23 ráže 40 S&W páté generace, především však s modelem 22 určeným pro policii nepříliš bezpečného velkoměsta São Paulo. Že se tyhle zbraně zřejmě nebudou nudit, je v brazilské megapoli skoro jisté. Stručně představujeme pistoli neznámé turecké firmy Agaoglu, u níž není ani trochu jisté, že se vyrábí sériově. Článek Jiřího Fencla je vlastně na rozloučenou s pistolí Remington R51. V oboru dlouhých zbraní Přemysl Liška představuje nabídku firmy Kalashnikov USA a Pavel Beran připomíná španělskou značku kulovnic Bergara. To je asi jeden z mála družstevních podniků na světě, které vyrábějí zbraně. Myslím si, že vás zaujmou také velkorážové ukrajinské odstřelovačky Snipex. Ukrajina začíná být v posledních letech v našem oboru zajímavá. V historické části mne bavila monografie o puškách Lee-Enfield spojená s testem dvou z nich a Vladimír Dolínek v archivech zjistil, že karlovarští puškaři Leopold Becher starší a mladší jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba.

V měsíci lásky, který nám nastává, buďme zdraví a opatrní, ať nám už konečně otevřou ty střelnice.

Mgr. Jan Tetřev

šéfredaktor

Koupit časopis