Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 7/2021

Když se mluví o vzdělání, dost často se jedním dechem prohlašuje, že investice do něj jsou ty nejlepší, které můžeme učinit. My víme, že existují i výjimky, které nemusím vyjmenovávat, ale v zásadě platí, že investice do kvalitního vzdělání jsou velmi užitečné také v našem oboru. Jen díky vzdělaným inženýrům, technikům a obchodníkům může naše země vyrábět v malých i velkých firmách tolik konkurenceschopných zbraní, nábojů, příslušenství a doplňků, které se vozí do celého světa. Vzdělání a s ním spojená schopnost odlišit pravdu od propagandy je také předpoklad přežití soukromého držení zbraní v naší zemi. Věci neznalý vyděšený člověk snáz podlehne bruselské masáži, směřující k zákazu soukromého držení zbraní.
Vzdělání v našem oboru samozřejmě začíná v rodině. Tam, kde jsou doma zbraně, se obvykle dítě záhy naučí, k čemu jsou, co se s nimi má, může a co naopak nesmí dělat. V takové rodině se držení zbraní a vztah k nim dost často dědí z otce či matky na syna či dceru nebo vnuka či vnučku. Nejužitečnější a nejsnáze dosažitelný doklad o základním vzdělání v našem oboru je zbrojní průkaz. Kdo ho má, ten ví svoje a těžko kdy bude agitovat pro omezení soukromého držení zbraní. Kdo u zkoušky neuspěje, ten nemůže vykládat, že zbraň u nás získáte snadno. Ono to totiž snadné není. Je to rozumně těžké. Čím víc držitelů zbrojních průkazů (a tudíž poučených slušných bezúhonných lidí) u nás bude, tím větší je pravděpodobnost, že svoje práva uhájíme. Je proto v našem zájmu motivovat ke zkouškám dobře připravené rodinné příslušníky i přátele a známé. Protože zkušební komisaři nyní odbavují adepty, kteří se přihlásili v době koronakrize a kvůli viru ke zkouškám nemohli, nedostanou se čerstvě přihlášení ke zkouškám nejspíš hned, ale prázdniny jsou ideální čas na přípravu.
Jeden ze zdrojů poznání v našem oboru je Střelecká revue. V sedmém čísle se jako obvykle sešla řada zajímavých článků. Téma na titulní straně je pistole FN 509 Long Slide Edge. Tak jako leckde jinde, i v Belgii (nebo v Americe?) ze služební a obranné pistole udělali sportovní zbraň. Vyzkoušeli jsme také minirevolver NAA Sidewinder ráže 22 WMR a malorážkovou pistoli Taurus TX 22.
Za skutečně objevný pokládám článek Leszka Erenfeichta o hypotetické útočné pušce Glock. Ano, nešálí vás zrak. Tradiční rakouský výrobce plastových pistolí se možná chystá vstoupit na trh s dlouhými zbraněmi a náš polský kolega z registrovaných patentů odvozuje, co to bude. Článek Pavla Berana informuje o česko-amerických malorážkách Savage s integrovaným tlumičem.
Prázdninová dobrodružná monografie Martina Helebranta je věnována lovci šelem Jimu Corbettovi – a v čísle je toho tolik, že se mi sem další upoutávky nemohou vejít.

Přeji pěkné počtení
Jan Tetřev
šéfredaktor

Koupit časopis