Novinky,  ostatní

VYŠLO ČÍSLO 8/2021

Máme olympiádu. Sportovní svátek probíhá v Japonsku do 8. srpna 2021 bez diváků. Přesto se na sportovce dívají miliardy lidí. Jen nesedí na stadionech, nýbrž u televizorů a dění na sportovištích vnímají stejně jako při minulých olympiádách. Drtivá většina lidstva totiž tento sportovní svátek prožívá vždycky na dálku.

Olympiáda je velká show a politika, do které mají co mluvit bohatí sponzoři a televize. Sportovní střelba není pro tyto velké firmy sportem číslo jedna, ale stále se střílí šest disciplín mužů, šest disciplín žen a letos také tři smíšené, takže možných medailí je dokonce víc.

Nelze samozřejmě přehlédnout, že všeobecný trend je opačný, v posledních desetiletích jsou evidentní snahy o potlačování a vytlačování sportovní střelby z programu OH. Moderní a zajímavé dynamické disciplíny sportovní střelby se pak na olympiádu sotva dostanou. A stále krásný sport s předlouhou olympijskou tradicí by nakonec mohl vůbec dopadnout jako moderní pětiboj, kde už se nelíbily ani neškodné vzduchovky a místo střelby se teď cíl ozařuje laserem.

Zatím ale miliardy lidí vnímají, že se na olympiádě střílí a že je to normální sport. Navíc se z olympiád vozí medaile a olympijské medaile z jakéhokoli sportu mají lidé doma, aspoň u nás, rádi. Ať už jsou ze střelby nebo třeba ze skoků na trampolíně. Pamatujete, jak se Kateřina Emmons stala v roce 2008 miláčkem národa, když přivezla zlatou ze vzduchové pušky na 10 m a přidala stříbro ze sportovní malorážky na 50 m? Ano, k tomu zlatu a stříbru byl tehdy ještě super příběh sympatické české fenomenální střelkyně, provdané za neméně fenomenálního amerického sympaťáka. Ten příběh vlastně trvá dodnes a myslím si, že přinesl sportovní střelbě a obecně držitelům zbraní tolik sympatií široké veřejnosti jako hodně drahá reklamní kampaň.

Českou republiku na olympiádě právě v těchto dnech reprezentuje osm střelců a střelkyň. O většině medailí je v těchto chvílích už rozhodnuto a ve zbytku držme našim palce. I tito sportovci svými výkony přispívají k tomu, aby se statisícům držitelů zbraní u nás žilo snesitelně…

V osmém čísle Střelecké revue najdete řadu zajímavých článků na prázdniny. Zbrojovka Taurus se zapojila do závodu o to, kdo dodá americkým střelcům lepší malou pistoli ráže 9 mm Luger se zásobníkem 10+ a Cabot Gun, výrobce exkluzivních pistolí na bázi Coltu 1911, slaví deset let. Je kolem něj řada otazníků, které se snaží odstranit Přemysl Liška. Na Filipínách mají glockoid s hliníkovým rámem, takže o něm přinášíme první informace. Jelikož Česká zbrojovka Uherský Brod má narozeniny, díváme se v monografii do její minulosti a hlavně do budoucnosti v rozhovoru s jejím nejvyšším šéfem.

Přeji krásnou druhou půlku prázdnin a hodně zdraví.

Jan Tetřev

Šéfredaktor

Koupit časopis