Novinky,  ostatní

Wasp – mnoho povyku pro nic

Injekční nůž Wasp si zahrál v kriminalistických sériích, jako jsou Kriminálka New York nebo Námořní vyšetřovací služba, a samozřejmě zaujal diváky. Ale jaká je skutečnost? Existuje vůbec nějaká chladná zbraň s podobným explozivním efektem? Odpověď zní ano, ale jako obvykle je to složitější.

Paul Kirchner píše ve své knize Bowie Knife Fights, Fighters, and Fighting Techniques z roku 2010, že podobná myšlenka byla realizována už v 70. letech minulého století v podobě jakéhosi injekčního bodla (v USA ho kvůli vzhledu přirovnávali k sekáčku na led), využívajícího tzv. Farallonův efekt expanze kysličníku uhličitého z 25g nádobky v rukojeti. Bodlo je duté a funguje jako mohutná injekční jehla, skrz kterou plyn expanduje do měkkého objektu, do něhož se zabodne. Vytváří v něm dutinu, zčásti trvalou, jejíž velikost záleží na původním tlaku a množství plynu; v kapalině může být efekt podobný výbuchu. Zároveň se zmrazí obsah a blízké okolí dutiny.

Tím objektem – resp. prostředím – mělo být tělo žraloka nebo jiného nebezpečného mořského živočicha, protože bodlo mělo sloužit k sebeobraně potápěčů. Jak se to prodávalo, nevíme. Ale asi to nebylo nic moc, protože nápad na několik desítek let upadl v zapomnění. Potom ho znovu vynalezl zručný nástrojař a poloprofesionální potápěč Gregory T. Rondinone z Hamdenu ve státě Connecticut. Kirchnerovi jednou vyprávěl, že na ten nápad přišel před lety, když ho najali, aby vyčistil rekreační jezero od obtěžujících želv. Nakonec se mu osvědčilo jakési kopí, s nímž do jejich těl vstřikoval stlačený plyn… Pracoval prý na tom dál, až v roce 2006 obdržel patent nazvaný Method and device for using compressed gas as a weapon a na jeho základě začal s  vlastní výrobou potápěčských injekčních nožů s pevnou čepelí.

Kysličník uhličitý je v  rukojeti nože pod tlakem 800 PSI, což je asi 5,5 MPa (55 atm). Vypuštěný obsah nádobky expanduje a v měkkém materiálu vytvoří devastační dutinu (prý) velikosti basketbalového míče. Vnitřní orgány údajně doslova explodují a okolí dutiny má být okamžitě zmrzlé. Když je zasažena ryba, dutina naplněná plynem ji prý vynese na hladinu. Ale masivní zraňující nebo spíš smrtící efekt nože Wasp má fungovat ve vodě i na souši a proti všemu živému, dokáže prý eliminovat většinu podvodních i suchozemských monster – a samozřejmě člověka. Snad ano, snad ne… Reklamní slogany tvrdí, že je to nůž s největším smrtícím účinkem, jaký kdy existoval!

Nůž Wasp najdete ve stejnojmenném článku na stranách 27 až 29 střelecké revue číslo 6 ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 6/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis