dlouhé zbraně,  Novinky

Werndl ve střelecké praxi

O zbraních Werndl (Werndl – Holub) toho bylo napsáno už hodně a jistě ještě bude. Cílem mého článku proto není opakovat všechny již známé informace, ale napsat o svých zkušenostech s touto puškou v současnosti. Že se jedná o zbraň, která by mohla i dnes posloužit při lovu nebo sportovní střelbě, se již přesvědčil nejeden nadšenec.

Zbraně systému Werndl byly zavedeny do rakousko-uherské výzbroje v roce 1867 a většina z ní mizela koncem 80. a v 90. letech 19. století po zavedení pušek Mannlicher. Vojenské dělíme do dvou skupin: starší model 1867 s vnějším kohoutem na zámkové desce a modernizovaný model 1873 s kohoutem na vnitřní straně zámkové desky plus několik dalších změn. Jako třetí skupinu bych uvedl různé lovecké a civilní verze, které se mohou vyskytovat v rozličných provedeních a rážích. Držme se ale základních vojenských modelů, se kterými se běžný sběratel nebo střelec může setkat nejčastěji. Ze služebních Werndlů jmenujme dlouhé pěchotní a myslivecké pušky (jeden typ), krátké pušky pro zvláštní sbory a jezdecké karabiny. Pušky pro zvláštní sbory a jezdecké karabiny se liší jen umístěním poutek pro řemen. Daleko méně obvyklé jsou pušky pro ozbrojené měšťanské sbory, puška pro finanční stráž a další. Služební pušky Werndl se od sebe liší délkou hlavně a různými detaily jako kování, objímky. Co je ovšem u pušek Werndl z pohledu střelce nejpodstatnější, je ráže.

… Mírné rozměrové rozdíly jsou i u nábojových komor, přestože se jedná o stejnou ráži. Prakticky se o tom může přesvědčit ten, kdo má k dispozici víc werndlovek. Když vystřelíte z werndlovky, která má nejvolnější komoru, nábojnice při výstřelu okopíruje tvar komory. Do druhé werndlovky s poněkud těsnější komorou už ovšem tuhle nábojnici nenacpete. I proto je dobré mít sadu příslušných matric. V tomto případě se uplatní ta kalibrační…

Vzácné praktické zkušenosti z přebíjení nábojů pro historickou pušku najdete v článku Werndl ve střelecké praxi na stranách 36 až 38 Střelecké revue číslo 4 ročníku 2024.

Střeleckou revui č. 4/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis