krátké zbraně,  Novinky

Zbraně řady T4E

Před časem se v nabídce e-shopů objevily zbraně řady T4E v rážích .43, .50 a .68, určené – bez zbrojního průkazu – pro sebeobranu, trénink a zábavnou střelbu gumovými a pepřovými projektily, ale nijak zvlášť mě nezaujaly. Důvodem byla nepoměrně vyšší cena, téměř dvojnásobná proti ceně stejného modelu v ráži 4,5 mm BB(s).

Také cena střeliva je řádově vyšší, zatímco kapacita zásobníku je nižší (například 8 střel) a menší je také počet ran vystřílených s jednou bombičkou CO2. Zbraně mají být určeny především pro výcvik (T4E, Training for Engagement). Jiné označení RAM (Real Action Marker) by naznačovalo možnost použití v bojových hrách nebo snad i na obranu. Po zhlédnutí některých videí na internetu však ve mně nebudí nadšení ani přesnost střelby, ani destrukční účinek v cíli. Přesto mě lákalo alespoň jednu takovou zbraň si vyzkoušet a podle výsledků posoudit, zda není deklarovaná univerzálnost použití přehnaná. Zbraň podle vzoru ostré předlohy sestává z polymerového rámu a kovového závěru s realistickým ražením Smith & Wesson. Hmotnost, rozměry, ovládání a jednočinný spoušťový mechanismus odpovídají originálu. Velmi dobrá ergonomie a relativně nízká hmotnost přispívají ke střeleckému komfortu.

Celý článek Zbraně řady T4E a zvlášť hodnocení velkorážové kuličkovky najdete ve Střelecké revui číslo 3/2023 na stranách 44 a 45.

Střeleckou revui č. 3/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis